Domů > Podporujeme > Albert Triatlon Tour
Albert Triathlon Tour

Albert Triatlon Tour pomáhá plnit dětské sny

Závodní depo, banner, vytyčená trať, sportovci odhodlaní podat co report-att-2012,-2jpg.jpgnejlepší výkony a porovnat síly ve třech různých disciplínách, ale také média a povzbuzující publikum… To je běžný obrázek triatlonových klání. Sportovní projekt s názvem Albert Triatlon Tour (ATT) ale zdobí ještě něco navíc – dětský smích, křik a jásání, značné nadšení i nervozita z nové zkušenosti a k tomu spousta nečekaných situací. Na stejné startovní čáře vedle sebe stojí děti z různých světů: ty vyrůstající v dětských domovech a ty z normálních rodin. Iniciátor akce, profesionální triatlonista Tomáš Slavata, je totiž přesvědčen, že si všechny děti zaslouží stejné šance na úspěch bez ohledu na to, v jakých podmínkách vyrůstají. Nikdo nemá být znevýhodňován či izolován.

Tomáš organizuje pro děti vyrůstající v komplikovaném a bolavém prostředí rozmanité sportovní akce už několik let a přišel i s nápadem uspořádat pro ně propracovanou soutěž ve triatlonu. Díky zásadní sponzorské podpoře Nadačního fondu Albert, ale i dalších partnerů jako je značka Author (která dětem poskytla kola), Český olympijský výbor, Český triatlonový svaz, Český rozhlas 2 - Praha, firma IFER, DKNV Stavební nebo AAA Auto Praha se tak mohl letos rozběhnout první ročník Albert Triatlon Tour.

V hlavní roli triatlon

Série triatlonových závodů pro děti probíhala mezi 19. květnem a 8. září postupně ve všech krajích ČR. Malí-velcí závodníci byli rozděleni do 5 kategorií podle pohlaví a věku a postupně se utkali ve 3 disciplínách: „kachny“, jízda na kole a běh. Zástupci jednotlivých dětských domovů mezi sebou bojovali nejprve v rámci svého kraje a krajští vítězové pak postoupili do finále, které proběhlo 18. září v Praze. Přestože vyvrcholení série ATT 2011 nezalívalo slunce, ale déšť, na start závěrečného závodu se dostavilo přes 200 závodníků z celé republiky. Všichni bez ohledu na chladné a deštivé počasí svůj závod zdárně dokončili.

report-att-2012,-3jpg.jpg

 

Na úvod místo tradičního plavání, jelikož v blízkosti závodiště v centru města nebývá vždy bazén či rybník, připravili organizátoři specialitu – tzv. kachny. Ale nikoli k jídluJ Děti musejí v podřepu jako kachny a s plaveckou čepicí na hlavě co nejrychleji urazit 30-120m, přičemž jsou polívány vodou, takže pak ve druhé části nasedají na kolo stejně mokré jako závodníci při klasickém triatlonu. Jízda na kole bývá bezproblémová, 1 - 5 km dle kategorie většinou rovinatým terénem ujede každý. Závěrečný běh na 500, resp. 1500 m je rozhodující. Děti vydávají poslední síly.

ATT jako příležitost pro děti

Prvního ročníku svého druhu jedinečné triatlonové soutěže se celkem zúčastnilo téměř 2 tisíce dětí z dětských domovů a cca 300 dětí z řad veřejnosti. Motivací pro závodníky byla nejen hlavní výhra – horské kolo Author, kterých se dohromady rozdalo přes 250 – a další značkové sportovní vybavení, děti při ATT také prožívají mnoho nového: Během netradičního sportovního dne se seznamují se s mnohostranným sportem, jehož prostřednictvím se zábavnou formou učí překonávat těžké chvíle a dodržovat zásady fair-play. Probouzí se v nich chuť soutěžit a posiluje zdravé sebevědomí. ATT tak dětem nabízí nejen dobrou příležitost pro sportovní vyžití, ale i pro načerpání vervy a odvahy do života.

report-att-2012,-1jpg.jpg

 

Vůle partnerů ATT podporovat rozvoj dětí se ale nezastavila u 14 regionálních závodů celorepublikové tour. Děti a mládež z dětských domovů dostaly v průběhu léta možnost zavítat na dalších 31 sportovních akcí. Byly jimi jednak velká triatlonová klání v rámci Českého, resp. Světového poháru Xterra, kde si děti vyzkoušely podmínky profesionálního závodu, a pak také sportovní soustředění, zábavné triatlony, také nesmíme zapomenout na sérii pěti závodu Dětské Atletické Ligy, kde se dětem osobně věnoval Tomáš Slavata nebo jiní trenéři.

Tomášův otisk / Jak si splnit sny

V bohulibém poselství celé ATT se do značné míry odráží osobní přínos Tomáše Slavaty, který od ledna do dubna 2011 sám objel 40 dětských domovů, jež projevily zájem o zapojení se do triatlonového klání. Kromě toho, že dětem předal tréninková kola, vyprávěl jim o své životní cestě. O tom, jak se dokázal vypracovat v úspěšného sportovce (reprezentant ČR v terénním triatlonu mj. na mistrovství světa na Havaji nebo v závodě IRONMAN), přestože vyrůstal bez rodinného zázemí i navzdory tomu, že se ve svých 21 letech stal z vlastní vůle de facto otcem sestřiných dětí, které by jinak musely žít v dětském domově.

report-att-2012,-4jpg.jpg

 

Tomáš chce dětem, které to nemají zrovna jednoduché, vlastním příkladem ukázat, že o zájem dospělých a „místo na slunci“ není nutné bojovat kázeňskými přestupky, ale lze to například i sportovními úspěchy. Krom toho sport může být podle něj hnacím motorem a prostředkem pro splnění velkých snů. A právě tím, že ATT staví na kladných lidských vzorech, pomáhá nejen dětem nalézt cestu k životu, o jakém sní.

Odkazy: www.alberttriatlontour.czext, www.tomasslavata.czext

report-att-2012,-5jpg.JPG

„Albert Triatlon Tour dokáže spojit dva rozdílné světy. A zároveň tím, že ukazuje kladné lidské vzory, pomáhá nejen dětem nalézt cestu k životu, jaký opravdu chtějí.“

Tomáš Slavata 2011

Autor: Michaela Fejglová, 21. 9. 2011

 

Nabízíme

akční nabídka

PROVOZOVNA
PRAHA 4-LIBUŠ

Libušská 248
142 00 Praha 4-Libuš
E.: pujcovna@dknv.cz
Tel.: 800 600 700

PROVOZOVNA
ŘÍČANY

Černokostelecká 1794
251 01 Říčany
E.: ricany@dknv.cz
Tel.: 800 600 700

IČ: 273 75 021
DIČ: CZ 273 75 021
ID datové schránky: eway9cd

DKNV stavební Váš partner pro stavebnictví


Cesta do Nice, cyklovýlety
Partneři:

TZB-info: vytápění, vzduchotechnika, instalace, úspory energie

www.estav.cz

svepomocilogojpg.jpg

stavebniserverlogojpg.jpg