Nejlepší způsob, jak zlikvidovat pařez?
Domů
Nejlepší způsob, jak zlikvidovat pařez?

Nejlepší způsob, jak zlikvidovat pařez?

Pařezová fréza

Pokud jste někdy řešili, co se starým pařezem jistě jste si prošli fází hledání té nejméně náročné a bezbolestné varianty. Na fórech a v diskuzích naleznete zaručené metody jak pařezy vypálit, chemicky rozložit nebo zlikvidovat dřevokaznými houbami. Pokud vám ale nevadí, že budete mít pařez další rok nebo dva na svém místě tak prosím. My jsme testovali dvě varianty mechanické likvidace pařezů a resumé je jasné. Bez frézy by na pařez šel jen blázen!

 

Jak na něj…

Pokud vynecháme klasickou variantu krumpáče a lopaty, která je možná v pořádku u pařezu po tříleté meruňce, tak už nám zbývají jen tři další možnosti.

 

Za prvé je to bagr, který je nejlepším ze všech řešení, protože jen koukáte na bagráka

Brano zvedák

s pivkem v ruce. Jenomže ne všude se bagr dostane, není zrovna nejlevnější a taky vám ze zahrady často udělá tankodrom. Druhou variantou, kterou jsme vyzkoušeli je hydraulický lanový zvedák lidově hup-cuk. V půjčovně stavební mechanizace DKNV nám na otestování zapůjčili největší 3,2 tunový model od české firmy Brano. Pokud budete strhávat celý strom (hlavně s rozumem) nebo si necháte metr až dva vysoký kmen, pak je to určitě dobrá volba u stromků do průměru cca 10 až 15 centimetrů. Stačí najít dobrý kotvící bod například u paty většího stromu a lano na druhé straně uvázat naopak co nejvýš. Hup-cuk má dvě rychlosti v závislosti na potřebné síle. Pumpováním pákou pak strom milimetr po milimetru silou 450 N nejprve vyvrátíte a následně vytáhnete ze země i s kořeny.

Práce s takovýmto hup cukem není ale také žádný med. Celá sestava (Hup Cuk, páka a 20m lana) váží téměř 62 kg. Pokud tedy potřebujete vytrhat více stromů tak věřte, že na konci dne ucítíte každý sval v těle.

 

Fréza … to je oč tu běží!

Při našem testování jsme potřebovali zlikvidovat celkem 25! pařezů po stromech s průměry od 5 do 70 cm. Šlo o čerstvě poražené stromy i letité tlející pahýly. Skladbou se jednalo o stromy ovocné, ale i tvrdé akáty a jasany. Vzhledem k tomu, že na vybraném pozemku měl být obnoven trávník rozhodli jsme se s pomocí pařezové frézy zlikvidovat vše do hloubky cca 15 cm a následně díry zakrýt a vysadit nový trávník.

Půjčovna DKNV nám pro tento účel zapůjčila pařezovou frézu od renomovaného

Vermeer SC 130

výrobce zahradní profesionální techniky Vermeer s označením SC 130. Jedná se o starší model, ale v principu nejmenší z řady nabízených fréz s hmotností necelých 120 kg. Pařezová fréza je na první pohled stroj, který budí respekt a všudypřítomné varovné štítky od výrobce ho jen umocňují. Po prvních minutách provozu si ji ovšem zamilujete a pokud jednou vyzkoušíte tento způsob likvidace pařezů už nikdy vás ani nenapadne zkoušet něco jiného.

Frézu Vermeer SC 130 pohání klasický jednoválcový čtyřtaktní motor Honda o výkonu 13 koní. Samotné frézování pak zajišťuje kotouč o průměru 23 cm s 9 zuby. Nic dalšího není vlastně ani podstatné, protože právě v jednoduchosti tkví síla tohoto stroje. Stačí nastartovat motor, najet k pařezu do patřičné vzdálenosti, pákou zablokovat levé kolo a pak už jen pohyby dopředu a dozadu ukusovat centimetr po centimetru masu dřeva. Kromě samotného posunu dopředu a zpět není potřeba další síla. Váha stroje sama tlačí frézovací kolo k zemi přímo do pařezu.

Před samotným frézováním je dobré pařez rýčem lehce obkopat. Stačí několik centimetrů,
parez

abyste se dostali dobře ke krajům, do hloubky, měli lepší výhled a předešli případnému ztupení zubů o kameny, které mohou být těsně u pařezu. Jakmile začnete frézovat buďte trpěliví. Nemá smysl chtít práci uspěchat a snažit se ukusovat příliš velký kus najednou. Nejefektivnějším způsobem je postupovat od krajů a odfrézovávat vždy jen „ostrou“ část pařezu. Jakmile se dostanete do fáze, kdy již nebude fréza na pařez dosahovat stačí povolit aretační páku a posunout se s celým strojen o cca centimetr dopředu.

 

 

Frézování pařezů je neuvěřitelně rychlé a efektivní. Pokud nepotřebujete odstranit kompletně i podzemní části kořenů těžko byste hledali rychlejší a čistší způsob. Po odfrézování vám zbyde jen hromada pilin, kterými můžete jámu zahrnout a zasypat zeminou nebo je shrabat a zlikvidovat. Čím větší pařez budete frézovat tím více času to logicky zabere. Zkuste tedy pařez uříznout co nejníže nad zemí a tím minimalizovat množství hmoty, kterou budete následně likvidovat.

Pokud si budete jakoukoli frézu půjčovat mělo by být v každé dobré půjčovně samozřejmostí tak jako u DKNV, že vás vybaví i náhradní sadou frézovacích zubů. Celkově jsme odfrézovali 25 pařezů a zuby jsme vyměnili po osmnácti kusech, kdy bylo už znát lehké zaoblení původně nově nabroušených hran zubů. Stejnou samozřejmostí by mělo být, že spolu s frézou dostanete adekvátní ochranné pomůcky, tedy štít na oči a protihluková sluchátka. Fréza je doslova monstrum na piliny a ty občas odletují daleko, rychle a všemi směry. Stejně tak je třeba chránit své uši protože jsme při práci naměřili maximální hranici hluku 93 dB.

Závěr je za nás tentokrát naprosto jednoznačný. Jinak než frézou by se do likvidace pařezů pouštěl jen masochista. Díky efektivitě a rychlosti se jedná určitě o skvělou investici v případě půjčení. Pokud je likvidace stromů a pařezů součástí vašeho podnikání, pak právě tato nebo i větší fréza bude jednou z nejlepších investic do firmy.

 

TIP: Při převozu dejte mezi zuby frézovacího kola a přívěsný vozík nějaké staré prkno, které zamezí poškození nebo poškrábání dna vozíku.

Výkon

*
*
*
*
*

Design

*
*
*
*
/

Zpracování

*
*
*
*
/

Výkon/Cena

*
*
*
*
*

 

Za test a sepsání děkujeme stránkám Hustej vercajkext, kde najdete i originál tohoto článku.

 

Nabízíme

akční nabídka

PROVOZOVNA
PRAHA 4-LIBUŠ

Libušská 248
142 00 Praha 4-Libuš
E.: pujcovna@dknv.cz
Tel.: 800 600 700

PROVOZOVNA
ŘÍČANY U PRAHY

Černokostelecká 1794
251 01 Říčany
E.: ricany@dknv.cz
Tel.: 800 600 700

IČ: 273 75 021
DIČ: CZ 273 75 021
ID datové schránky: eway9cd

DKNV stavební Váš partner pro stavebnictví


Veloklasik - žijeme kolem

Penzion Kubova huť
Partneři:

TZB-info: vytápění, vzduchotechnika, instalace, úspory energie

www.estav.cz

svepomocilogojpg.jpg

stavebniserverlogojpg.jpg